Menu
Odovzdanie Tatry 815 v Hrabovci

Odovzdávanie hasičského auta v obci Hrabovec

Odovzdanie Tatry 815 v Hrabovci

Pilotný projekt ministerstva vnútra SR neobchádza ani okres Bardejov. Prostredníctvom neho dobrovoľné hasičské zbory získajú novú techniku a vybavením budú schopné zasahovať pri požiaroch, či rôznych živelných pohromách.

Projekt začalo rozbiehať ministerstvo vnútra ešte v roku 2008. Vtedy dobrovoľné hasičské zbory dostávali prvé dotácie na nákup techniky a materiálne vybavenie, čo bol prvý znak ich podpory. Neskôr sa podarilo prijať aj zákon o Dobrovoľnej požiarnej ochrane. Počas tohto roka sa dobrovoľné hasičské zbory tešia z novej techniky, ktorá pozostáva z nových a zrepasovaných vozidiel.

Nová technika už v minulosti

„Okres Bardejov, ako i iné okresy Slovenska dostávali novú techniku už v minulosti. Získavali ju najzdatnejšie zbory, na ktorých sme testovali fungovanie . Ukázalo sa, že projekt má priazeň, zbory sa rozrastajú, dosahujú lepšie výsledky, sú lepšie pripravené zasahovať“ – informoval minister vnútra Róbert Kaliňák. Spomínanou technikou boli vozidlá Karosa, Iveco Daily, ktoré obsahovali iba základné vybavenie. Počas tohto roka však minister vnútra a podpredseda vlády odovzdáva dobrovoľným hasičským zborom úplne nové, kompletne vybavené Iveca Daily, zrepasované Tatry, ale i protipovodňové vozíky.

Dospelé auto 

Radosť z novej techniky má v Bardejovskom okrese viacero DHZ. V lete získali úplne nové Iveco Daily obce Sveržov a Kružľov. Od 8. novembra vlastní obec Hrabovec zrepasovanú Tatru 815. „Hrabovec je vzorovým príkladom celého nášho projektu, ale i toho, že nová technika dokáže prilákať ľudí. Ja som sa potešil, keď sme dostali žiadosť, že chlapi z DHZ Hrabovec chcú aj niečo väčšie, dospelé, ako mali doteraz. Radi sme vyhoveli ich požiadavke, všetky Tatrovky, ktoré sme mali k dispozícii sme dali kompletne zrepasovať, dostali novú nádrž, ktorá je väčšia ako predtým, má 9000 litrov vody, majú novú nadstavbu, nové technické prostriedky Sú to autá jednoduché na údržbu, do veľkej miery si ju dobrovoľní hasiči vedia opraviť sami. Odovzdávame dva typy Tatry, je to Tatra 815 a 148, z ktorých každá je ladená trochu inak. Ďalej je to vozidlo, ktoré dokáže zasahovať nielen v rámci dediny, ale i mimo nej, dostane sa do ťažkých terénov, vie zasiahnuť pri lesných požiaroch, teda takto vybavené DHZ sú výrazne nápomocné pri zásahoch Hasičskému a záchrannému zboru“ – doplnil k technike Róbert Kaliňák. „Takto, ako je vybavený Hrabovec by sme chceli, aby boli vybavené všetky DHZ na Slovensku v kategóriach B a A. Kategória C bude mať jedno prvozásahové vozidlo ako Iveco Daily. Ak sa nám toto podarí urobiť, potom si môžem povedať, že človek môže ísť definitívne do dôchodku“- pokračoval Kaliňák.

Odovzdávanie hasičšského auta v Hrabovci.

 

1

Zanechaj komentár

You must be logged in to post a comment.
Staršie príspevky:
default_post
Dopravná nehoda pri Trnave si vyžiadala 5 zranených osôb

09. 12. 2015 V utorok 8. decembra 2015 skoro ráno bola ohlásená dopravná nehoda jedného osobného motorového vozidla Hyundai Teracan a jedného nákladného motorového...

Zavrieť