Menu
hazzIMG2112

Slovenskí a európski záchranári už dávno nepoznajú hranice

hazzIMG2112

Záchranári nepoznajú hranice, keď nastane prípad, pomáhajú všade tam, kde ich potrebujú. Uviedol to prezident Hasičského a záchranného zboru SR generál Alexander Nejedlý v Bruseli. Policajné, hasičské a záchranárske tímy zo štyroch krajín EÚ sa 9. decembra 2016 predstavili v budove Európskej rady v Bruseli na podujatí, ktoré malo demonštrovať európsku solidaritu pri záchrane životov v prípade živelných katastrof či teroristických útokov. Táto iniciatíva sa zrodila v rámci nášho predsedníctva v Rade EÚ.

zdôraznil Nejedlý.
Podľa jeho slov slovenskí hasiči sa prišli do Bruselu prezentovať so štandardným vybavením, ktoré je “takmer na svetovej úrovni” a dodal, že Slováci sa v tejto oblasti nemajú za čo hanbiť, skôr naopak, oproti iným európskym kolegom môžu byť hrdí na svoje schopnosti improvizácie. Tie vyplývajú aj z toho, že hasičov na Slovensku je málo a musia ovládať veľa vecí.

Generál  Nejedlý ocenil najmä vynikajúce skúsenosti slovenských záchranárov pri boji s povodňami. EÚ im vlani na tento účel pridelila 160 miliónov eur na nákup špeciálneho modulu, ktorý má pomôcť pri znižovaní následkov povodní.
Zároveň dodal, že Európania oceňujú aj naše spôsobilosti pri hasení lesných požiarov, najmä preto, že ide o požiare v neprístupnom teréne. Pripomenul, že vďaka spolupráci so Španielmi, Francúzmi a Talianmi, sme vyvinuli rôzne systémy pri hasení požiarov, ktoré vieme ponúknuť celej Európe. V súčasnosti slovenskí hasiči dokončujú projekt na letecké zasahovanie pri hasení lesných požiarov a pripravujú takzvaný modul prežitia.
opísal Nejedlý výhody črtajúcej sa spolupráce európskych záchranných a protiteroristických jednotiek.

Výstavu hasičskej a záchranárskej techniky z Belgicka, Francúzska, Holandska a Slovenska spojenú s demonštráciou záchranársko-evakuačnej akcie francúzskej protiteroristickej jednotky si pozrel aj minister vnútra SR Robert Kaliňák v sprievode eurokomisára pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisa Avramopulosa. Robert Kaliňák skonštatoval, že Slovensko v posledných rokoch z vlastných zdrojov, ale aj z európskych peňazí investovalo milióny eur do rozvoja spôsobilostí na zlepšenie ochrany obyvateľov pred rôznymi nástrahami – od prírodných katastrof až po následky teroristických útokov. Vždy keď takéto situácie nastanú, vedú k panike a chaosu a treba byť pripravený reagovať s chladnu hlavou tak na domácej ako aj na širšej európskej úrovni.

” vysvetlil Kaliňák. Spresnil, že ide hlavne o pomoc v podobe prepravy pacientov do nemocníc, poskytnutie základného ošetrenia ale aj odborná pomoc v podobe mobilnej vojenskej nemocnice či poskytnutím odborníkov na rádiologické ochorenia a podobne.

Minister vnútra SR upozornil, že každý európsky štát budoval svoje zásahové jednotky autonómne a nedochádzalo k ich vzájomnému prepájaniu. opísal situáciu Robert Kaliňák.
Podľa jeho slov slovenskí záchranári majú v Európe dobré meno, pozitívne sú vnímané naše spôsobilosti v protipovodňovej ochrane, pri zemetraseniach a tiež v rámci zásahov pri lesných požiaroch. Dodal, že Rada ministrov dnes v tejto súvislosti otvorila aj tému zasahovania pri teroristických útokoch – či sú policajné, hasičské a záchranárske jednotky dostatočne cvičené a vybavené novou technikou.

Slovenský minister vnútra  zdôraznil, že platí všeobecný poznatok, že špecializované zásahové jednotky sú málo početné. Na Slovensku má protiteroristická jednotka 130 mužov, pričom však teroristické ohrozenia môžu byť v rozmeroch, na ktoré záchranný štáb nie je stavaný. A sú tu aj ekonomicky neudržateľné náklady na obrovský štáb záchranárov v neustálej pohotovosti. dodal na záver Kaliňák.

Európski záchranári v Bruseli
Francúzske zásahové zložky – ukážka evakuácie z miesta teroristického útoku
Minister Robert Kaliňák s Ardom van der Steurom, holanským ministrom bezpečnosti a spravodlivosti /druhý zľava/
Minister Robert Kaliňák s Christosom Stylianidesom, komisárom EÚ pre humanitárnu pomoc a krízový manažment
Minister Robert Kaliňák so zástupcami Asociácie samaritánov SR
Slovenskí hasiči v Bruseli
Slovenskí záchranári a zástupcovia MV SR v Bruseli
Ukážka zásahu francúzskych ozbrojených zložiek
Ukážka zásahu francúzskych ozbrojených zložiek
     
0

Zanechaj komentár

You must be logged in to post a comment.
Staršie príspevky:
default_post
Nález balíka s nebezpečným obsahom

Dňa 7. 12. 2016 o 10,06 h bolo ohlásený nález balíka s nebezpečným obsahom na Prokofievovej ulici v Bratislave. Zasahujúci príslušníci Hasičského a záchranného...

Zavrieť